Friday, April 23, 2010

57'den 03'e tarihi kareler


1957. Dorothy Counts'ın Harry Harding High School daki ilk günü. Okula kabul edilen ilk siyahi öğrenciydi. 4 Gün dayanabilmiş.12 Ocak 196'ta Bu kareden yarım saniye sonra Japon sosyalist parti lideri Asanuma karşıt görüşlü bir öğrenci tarafından öldürüld.62 Venezuella'sından bu karede sniperla vurulan bir asker bir rahibin kolları arasında ölür.65'te bu anne çocuklarıyla güney Vietnam'daki bir nehri geçmeye çalışıyor. Hippilik ve Askerlik arasında bocalarken Vietnam'a yuvarlanmış Amerikan gençlerinden kaçarken.66'da Güney Vİetnam'da ölü bir Vietnam askeri ölü olarak sürüklenirken.Polis şefi Nguyen Ngoc Loan genç adamı Vietkong73. Salvador Allende darbe sırasında şu sahneden bir kaç saniye sonra suikaste kurban gider, dönmez.
75'de Stanley Forman tarafından çekilen bu fotoğraf çökmekte olan evden düşen anne kızını belgelemiş ama...
80'de Uganda'da açlıktan ölmekte olan bir çocuk ve bir misyoner eli....Manuel Pirez Barriopedro 23 Şubat 1981'de Colonel Molina ve askeri polis tarafından İspanya Parlemento Binası'nın ele geçirilişini tesadüfen fotoğraflamış ve filmi de ayakkabısına saklayarak dışarı çıkarmış.1982. Palestinian refugees murdered in Beirut, Lebanon.

1987. A mother in South Korea apologizes and asks for forgiveness for his son who was arrested after attending a protest. He was protesting the alleged manipulations in the general elections.
1989. A young man in China stands before the tanks during protests for democratic reforms.


1992. A mother in Somalia holds the body of her child who died of hunger.1994. A man who was tortured by the soldiers since he was suspected to have spoken with the Tutsi rebels.
1996. Kids who are shocked by the civil war in Angola .2001. An Afghani refugee kid’s body is being prepared for the funeral in Pakistan.2002. Soldiers and villagers in Iran are digging graves for the victims of the earthquake. A kid holds his father’s pants before he is buried.


2003. An Iraqi prisoner of war tries to calm down his child.


2 comments:

lunawar said...

olaylar, yazılar uçup gidiyor ama resimler hep bellekte kalıyor..

ece said...

of darlandım resmen..